Kongres TRENDY – współpraca energetyki i budownictwa w nowoczesnej gospodarce
Energetyka i budownictwo to ściśle ze sobą powiązane branże, których wspólnym celem jest zapewnienie komfortu swoim klientom. Dynamicznie rozwijające się odnawialne źródła energii, popularyzacja pomp ciepła i magazynów energii nie powinny i nie są jedynym kierunkiem rozwoju polskiej gospodarki. Sektor budowlany odpowiada za to, ile energii tak naprawdę potrzebują budynki. Wznoszenie nowych obiektów, termomodernizacja czy wymiana okien i drzwi to dziedziny, w których budownictwo przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej, co bezpośrednio prowadzi do obniżenia zużycia energii i minimalizacji rachunków.
Wychodzimy naprzeciw obu tym branżom! Kongres TRENDY, który połączy w sobie Trendy Energetyczne i Trendy Budowlane, to jedno wydarzenie. Podczas niego poruszymy najważniejsze, a zarazem wspólne obszary, w których współpraca sektora energetycznego i budowlanego jest pożądana i konieczna, aby polski rynek czynnie brał udział w transformacji gospodarczej w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Odpowiemy na wiele pytań!
Na jakie pytania odpowiemy podczas odbywającego się w dniach 14-15 listopada 2023 r. Kongresu TRENDY? Przedstawimy najważniejsze z nich! Ostatnie miesiące utwierdziły nas w przekonaniu, że wpływ czynników zewnętrznych na ceny nośników energii jest olbrzymi. Boleśnie przekonaliśmy się także o tym, że kluczowe są zdolności adaptacyjne do nowych i często zmiennych realiów. Czy długofalowe plany energetyczne mają więc uzasadnienie?
Jak OZE zrewolucjonizowały rynek w Polsce?
Skoro już jesteśmy przy cenach, nie można nie wspomnieć o pryncypialnej roli odnawialnych źródeł energii w nowoczesnej energetyce. Z jednej strony obniżają koszty, a z drugiej zdarzają się momenty, w których trzeba odłączać farmy wiatrowe lub fotowoltaiczne od sieci z powodu nadprodukcji. Czy tę kwestię mogą rozwiązać taryfy dynamiczne? Jak dostosować do stanu polskich sieci rozwijającą się elektryfikację transportu oraz dynamiczny rozwój pomp ciepła?
Pompy ciepła są zdecydowanym liderem w tematyce ogrzewnictwa. Czy w ciepłownictwie również tak się stanie? Jak nowe zmiany związane z czynnikami chłodniczymi wpłyną na producentów i posiadaczy pomp ciepła? Czy współpraca z fotowoltaiką będzie mogła się odbyć na najlepszych warunkach bez magazynów energii? Fotowoltaika ma za sobą kilka bardzo dobrych lat, a rynek energii w Polsce zasila ponad 1,2 mln prosumentów. Jak wiele wciąż się dzieje w tej branży?
Termomodernizacja i nowe technologie w budownictwie
Skoro wspomnieliśmy o pompach ciepła, nie sposób zapomnieć o wymianie źródeł ciepła, które są nieodłącznym elementem termomodernizacji budynku. To nowa branża, która w Polsce zaczyna się rozwijać. Szereg programów dotacyjnych na pewno w tym pomaga, a termomodernizacja od kryzysu energetycznego w 2022 r. stała się tematem, który pojawia się coraz częściej. Czy jednak dobra termomodernizacja jest prosta, łatwa i przyjemna? Jakie wyzwania stoją przed branżą termomodernizacyjną?
Czeka nas wiele zmian, szczególnie w kwestii budownictwa bezemisyjnego. Jaką rolę odegra ekologiczne budownictwo? Czy proste jest zaprojektowanie takiego obiektu? Nie da się ukryć, że taki nowoczesny sektor będzie wymagał najnowszych technologii, o których szeroko będziemy dyskutować. Smart home, digitalizacja, a także sztuczna inteligencja – to właśnie pod tymi hasłami będzie rozwijać się budownictwo. Nie zabraknie też nowego podejścia do już dobrze znanych tematów, takich jak prefabrykacja.
Leave a comment